Dieta proteinowa Dukana (dieta białkowa, protal)

Dieta proteinowa

Wszystko o diecie proteinowej dr. Dukana

Trudne pytanie o wagę idealną

Dobra opinia, jaką cieszy się dieta proteinowa opracowana przez doktora Dukana sprawia, że decyduje się na nią wiele osób otyłych. Każda z nich chce zrzucić nadmiar kilogramów unikając jednocześnie tak zwanego efektu jo-jo, gdy jednak pojawia się pytanie o to, ile właściwie kilogramów wypadałoby zrzucić, aby mówić o wadze idealnej okazuje się, że jest ono dość kłopotliwe.

Osoby otyłe zazwyczaj nie mają problemu z udzieleniem na nie odpowiedzi, kłopoty pojawiają się jednak już w tej samej chwili, w której odpowiedź ta pada z ich ust. Pacjenci, którzy od lat borykają się z problemem dużej nadwagi natychmiast zaczynają posiłkować się tabelami, które można znaleźć w tak zwanej prasie kobiecej utrzymując, że zawarte w nich wyliczenia odnoszą się również do nich. Problem polega jednak na tym, że dietetycy, którzy starają się realnie pomagać swoim pacjentom odchodzą od tego rodzaju wytycznych zwracając uwagę na to, że mają one zastosowanie co najwyżej podczas prowadzenia badań statystycznych. Każdy człowiek jest przecież inny, ma charakterystyczne dla siebie predyspozycje i inny sposób przyswajania produktów spożywczych. Trudno zatem upierać się przy twierdzeniu, że każdy mieszkaniec Ziem, który mierzy 170 centymetrów wzrostu i jest kobietą, która nie przeszła jeszcze menopauzy musi ważyć 63 kilogramy.

Doktor Dukan radzi, aby do problemu wymarzonej wagi podchodzić nieco inaczej, biorąc pod uwagę przede wszystkim nasze rzeczywiste możliwości, a nie wskazówki udzielane nam przez statystyków. Najbardziej zasadne wydaje się zatem postawienie sobie pytania o wagę, z którą sami będziemy czuli się komfortowo. Wspomniana już kobieta licząca sobie 170 centymetrów wzrostu i ważąca przez wiele lat ponad sto kilo, nie powinna koncentrować się na mitycznej granicy 63 kilogramów. Po latach nadwagi i złych nawyków osiągnięcie takiego rezultatu jest niemal niemożliwe, nie można zaś nie zauważyć i tego, że nawet zbliżenie się do niego może okazać się zbyt dużym wysiłkiem. Postawienie sobie nierealnego celu sprawia, że osoba odchudzająca się dość szybko stawia sobie pytanie o to, czy stosowanie diety w ogóle ma sens, w konsekwencji zaś zniechęca się zdecydowanie szybciej niż pacjent z nadwagą, który podchodzi zdecydowanie bardziej realnie do swoich rzeczywistych możliwości.

Nie każdy z nas jest w stanie samodzielnie ocenić, jaka jest jego idealna waga, trudno jest też obiektywnie stwierdzić, czy cel, jaki sobie stawiamy, jest w ogóle możliwy do zrealizowania. Jeżeli jednak mamy wątpliwości w tym zakresie pamiętajmy, że nie jesteśmy sami, dietetyk z pewnością okaże się zaś osobą, która pomoże nam je rozwiać.

Różne liczniki "wagi idealnej" znajdziesz na stronie: www.waga-idealna.info