Wielu przeciwników diety proteinowej wskazuje na wysokie koszty produktów, które w diecie Dukana są dozwolone. Owoce morza do najtańszych nie należą. Mięso, które jeść musimy w takiej ilości by się najeść również może uderzyć nas po kieszeni. Czy jednak dieta proteinowa na pewno jest aż tak droga jak sugerują jej przeciwnicy?
Na pierwszy rzut oka lista produktów, które można jeść w diecie Dukana to zbiór dość kosztowny – owoce morza, duże ilości mięsa, a nawet chude mleczne przetwory dają nam w efekcie obiad droższy niż standardowy makaron z sosem czy porcja tanich ziemniaków z sadzonym jajem. Chcąc najeść się kurczakiem, musimy kupić go znacznie więcej niż jeśli do piersi z kurczaka możemy dodać ziemniaki i sałatkę. Wiele osób, podejmując decyzję o tym, czy rozpocząć dietę Dukana, obawia się właśnie kosztów ten diety. Przyjrzyjmy się jednak naszym rzeczywistym wydatkom w czasie diety i różnicy pomiędzy wydatkami ponoszonymi na co dzień a wydatkami przy diecie Dukana.
Będąc na diecie na pewno nie kupujemy żadnych czekoladek, ciasteczek i słonych przekąsek – dla nas, łasuchów to już spora oszczędność. Brak wydatków na owoce, to również dodatkowych kilka złotych, które można przeznaczyć na mięso. Przy diecie Dukana rezygnujemy również z wielu produktów, które dawniej stanowiły tło naszego gotowania – masła, oliwy, margaryny. Nie używamy cukru, ketchupu, majonezu, śmietany - a te wszystkie dodatki kosztują. Dieta Dukana powstała we Francji, gdzie owoce morza są znacznie szerzej dostępne (i tańsze) niż w Polsce. Odchudzając się z Dukanem u nas, wcale nie musimy jeść krewetek i małż trzy razy w tygodniu. Choć wartościowe dla organizmu, mogą zostać całkowicie pominięte w menu. Można tez traktować je jak nagrodę - łakocie wręczane sobie za kolejne kilogramy, które utraciliśmy.
Podsumowując - choć na pozór dieta Dukana wydaje się dietą kosztowną, to w rzeczywistości oszczędności,które poczynimy usuwając z naszego jadłospisu wiele produktów zakazanych w diecie, pozwoli na zakup polecanych przez Dukana produktów bez konieczności sięgania do rezerw finansowych.