Nowy Blog: Dieta Proteinowa Dieta proteinowa Dukana (dieta białkowa, protal)

Dieta proteinowa

Wszystko o diecie proteinowej dr. Dukana

Dieta proteinowa - podsumowanie

Przez pierwsze dni stosowania diety proteinowej może wystąpić uczucie osłabienia, zawroty głowy i zmęczenie. Niewskazane jest wówczas uprawianie aktywności fizycznej ani podejmowanie dużego wysiłku. Zazwyczaj wraz z upływem 3 dni zmęczenie znika.

Dieta protal ma tę zaletę, że nie jest obarczona rygorystycznymi restrykcjami. Produkty składające się na ten plan żywieniowy są ogólnodostępne, a przy tym smaczne i zdrowe, a posiłki przygotowywane na ich bazie nie muszą być monotonne. W dodatku diecie nie towarzyszy uczucie głodu, dzięki czemu łatwiej zmobilizować się do przestrzegania jej zasad.

Co więcej, badania medyczne potwierdzają, że dieta proteinowa jest dobrze zbilansowana pod względem składników odżywczych i witamin, toteż nie powoduje niedoborów ani anemii. Wręcz przeciśnie – dostarcza organizmowi wystarczającą ilość energii i mikroelementów.

Jednak nic nie jest idealne i dieta białkowa ma także swoje wady. Szczególnie faza naprzemienna może być uciążliwa, ponieważ trzeba pamiętać, aby co drugi lub co pięty dzień dodawać do posiłków warzywa, a potem na koleje 2 lub 5 dni z nich rezygnować.

Zmiana planu żywieniowego może początkowo wiązać się z kilkoma skutkami ubocznymi. Pierwsze 3-4 dni mogą przynieść osłabienie i uczucie przemęczenia, gdyż organizm dopiero przyzwyczaja się do nowej sytuacji i szybko spala kalorie.

Innowacyjny charakter planu Dukana polega na tym, ze jest to nie tyle krótkofalowa dieta odchudzająca, co kompleksowa, globalna metoda odżywiania, skutkująca nie tylko utratą wagi, ale również stabilizująca masę ciała i zapobiegająca efektowi jo-jo.