Nowy Blog: Dieta Proteinowa Dieta proteinowa Dukana (dieta białkowa, protal)

Dieta proteinowa

Wszystko o diecie proteinowej dr. Dukana

Smak południa czyli makaron włoski

Czy kuchnia włoska to tylko pizza? Oczywiście, że nie! Italia słynie również z różnorodnych dań, w których główną rolę odgrywa makaron włoski. Wystarczy do niego dodać aromatyczny sos, często z owocami morza, suszonymi pomidorami lub wspaniale aromatycznym serem. Poszczególne odmiany makaronów różnią się jednak między sobą kształtem, kolorem, a niekiedy nawet smakiem.

Makaron włoski jako podstawa kuchni świata

Włoska pasta to zaraz obok pizzy najpopularniejsze śródziemnomorskie danie. We Włoszech makaron jest zazwyczaj podawany na pierwsze danie. Wbrew pozorom jego przygotowanie wcale nie jest tak oczywiste, jak może się to wydawać. Każdy rodzaj makaronu włoskiego ma własny dedykowany sos.

Z czego zrobiony jest makaron włoski?

Choć proces produkcji makaronu włoskiego na przestrzeni lat nieco się zmieniał, do jego przygotowania zawsze stosuje się mieszaninę najlepszej pszenicy durum i wody.

Tradycyjny, świeży makaron włoski jest przyrządzany z mąki wytwarzanej z pszenicy miękkiej typu 0. W przypadku wersji suchej stosuje się tylko semolinę z pszenicy durum.

Warto zatem pamiętać, że pszenica miękka i pszenica durum stanowią różne odmiany tego zboża. Semolina pozyskiwana z twardej pszenicy zawiera gluten, dzięki któremu można ugotować suchy makaron w wersji al dente. Według rodowitych Włochów, idealnie przyrządzony makaron nie może być zbyt miękki.

Rodzaje włoskich makaronów

Nie ulega wątpliwości, że makaron włoski jest obecnie bardzo popularny na całym świecie. Niemal wszędzie można też spotkać różne jego odmiany. Najpopularniejsze makarony z Włoch to:

  • spagetti,
  • lasagne,
  • penne,
  • gnocchi,
  • fusilli,
  • tagliatelle,
  • cappellini.

Inne popularne rodzaje to farfalle (kokardki), maccheroni (rurki), conchiglie (muszle), oraz ravioli (poduszki). Bez wątpienia każdy wielbiciel włoskich specjałów znajdzie swój ulubiony makaron włoski.

Z czym jeść makaron włoski?

Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele sposobów na to, aby jeść makaron włoski. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać jeden z setek sosów, wśród których wyróżnia się soso pomodoro e basilico. To absolutna klasyka jeśli chodzi o włoskie przysmaki. Spaghetti al pomodoro e basilico jest potrawą banalnie prostą, a jednocześnie niezwykle bogatą w smaku. Stanowi tym samym prawdziwy symbol Włoch. Aby przygotować makaron włoski w sosie pomidorowo-bazyliowym nie trzeba wielu składników. Najważniejsze jest to, aby były idealnie świeże i naprawdę wysokiej jakości. Tylko wtedy można w pełni odkryć smak południowej Europy.