Czytaj bloga: Moja Dieta Proteinowa Dieta proteinowa Dukana (dieta białkowa, protal)

Dieta proteinowa

Wszystko o diecie proteinowej dr. Dukana

Dieta proteinowa - faza ataku

Dieta nie tylko pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także stabilizuje prawidłową wagę i sprzyja jej utrzymaniu. Jest ona podzielona na cztery fazy: faza ataku, naprzemienna, utrwalenia i stabilizacji.

Dwa pierwsze etapy mają charakter typowo odchudzający, natomiast 3 i 4 etap pozwalają na utrwalenie efektów odchudzania i chronią przed efektem jo-jo. Niezwykle ważne jest, aby nie zmieniać kolejności tych faz. Cele poszczególnych faz to błyskawiczna strata wagi, łagodne osiągnięcie wymarzonej masy ciała, utrwalenie wagi i wreszcie jej długofalowa stabilizacja.

W fazie ataku (zwanej też fazą uderzeniową) podstawą menu jest chude mięso i nabiał. Podczas jej trwania trzeba spożywać produkty z wysoką zawartością białka. Ten etap pełni funkcję motywacyjną, ponieważ umożliwia w przeciągu maksymalnie dziesięciu dni zrzucenie trzy do pięciu kilogramów i zachęca do kontynuacji diety.

Faza ataku dopuszcza spożywanie produktów z ośmiu grup:

  1. Chude mięso: wołowina, cielęcina, konina w formie grillowanej lub jako pieczeń bez dodatku tłuszczu
  2. Wszystkie ryby w formie pieczonej, gotowanej, wędzonej lub surowej
  3. Podroby
  4. Owoce morza
  5. Jaja
  6. Drób bez skórki (ale nie kaczka)
  7. Odtłuszczony nabiał
  8. Woda mineralna, kawa, herbata, herbaty ziołowe i owocowe

Powyższe produkty można łączyć ze sobą dowolnie. Nie trzeba ich spożywać o jakiejś ustalonej porze dnia. Nie można spożywać niczego, co nie znajduje się na liście i od tej reguły nie ma żadnego wyjątku. Szczególnie zabroniony jest cukier, warzywa, skrobia i owoce. Do potraw można dodawać chili, które należy do przypraw ułatwiających trawienie. Ten etap trwa od 5 do 10 dni.